Protetyka
Dziedziną, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych z brakiem w uzębieniu, jest protetyka. Nasz gabinet działający w Nowym Sączu zajmuje się pomocą pacjentom, którzy nie tylko z wiekiem, ale z różnych innych przyczyn stracili swoje zęby, w wyniku np. wypadków, lub są one mocno zniszczone przez próchnicę czy patologiczne starcia. Mogły także zostać usunięte w wyniku ekstrakcji. Zarówno dla nich, jak i osób, które chcą dokonać korekty estetyki szczęki, wykonujemy wówczas m.in. indywidualnie dopasowane protezy zębowe.
Czym zajmuje się protetyka?
Dzięki możliwościom, jakie daje protetyka, można leczyć choroby narządu żucia, ale i nabyte bądź wrodzone wady zgryzu oraz bezzębie. Ta dziedzina pozwala na uzupełnianie braków w jamie ustnej za pomocą protez zębowych oraz odbudowę straconych tkanek. W ten sposób nie tylko może poprawić stan zdrowia pacjentów, ale i zapobiegać zmianom w szczęce, które są powodowane przez braki w uzębieniu.
Protezy zębowe i inne uzupełnienia protetyczne
Przed rozpoczęciem leczenia w zakresie protetyki wykonujemy diagnostykę kliniczną i radiologiczną oraz przeprowadzamy niezbędne zabiegi stomatologiczne. Wśród uzupełnień protetycznych, jakie proponujemy pacjentom, są:
- stałe – montowane trwale na zębach korony oraz mosty, których nie można samodzielnie wyjmować,
- ruchome – czyli protezy zębowe nadające się do swobodnego wyjmowania z jamy ustnej i zazwyczaj są stosowane u pacjentów z licznymi brakami zębowymi lub całkowitym bezzębiem. Mogą one być m.in. szkieletowe, akrylowe.
Oprócz tego braki w uzębieniu wypełniane są również implantami.
Co daje leczenie protetyczne?
Dzięki świadczonej w naszym gabinecie w Nowym Sączu protetyce stomatolog może wdrożyć leczenie, które zminimalizuje negatywne skutki braku zębów. Podjęte działania pozwalają poprawić wygląd uzębienia pacjenta oraz umożliwią mu właściwe przeżuwanie. Ponadto dzięki protezom zębowym czy innym uzupełnieniom przeciwdziała się zmianom w jamie ustnej, czyli m.in. zmniejsza ryzyko wysunięcia zębów przeciwstawnych czy zaniku kości, które mogłyby powodować powstanie kolejnych ubytków.