3d render of teeth with braces isolated over white background
Piękny zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Daje poczucie komfortu i pewności siebie. Dlatego tak ważna jest świadomość, że wady zgryzu można korygować zarówno u dzieci i młodzieży jak i u dorosłych. Leczenie ortodontyczne jest procesem złożonym, dlatego tak istotny jest wybór doświadczonego wysokiej klasy specjalisty, który prawidłowo zaplanuje proces leczenia i będzie go koordynował na każdym etapie.
NIezależnie od wyboru metody należy pamiętać, że sukces leczenia ortodontycznego zależy w znacznym stopniu od pacjenta, który musi ściśle współpracować z lekarzem prowadzącym leczenie i bezwzględnie wypełniać zalecenia.
ETAPY LECZENIA
1. WIZYTA KONSULTACYJNA
Pierwsza wizyta u ortodonty jest bardzo ważna. Podczas tej wizyty specjalista przeprowadza badanie oraz dokładny wywiad z pacjentem, co jest niezbędne do opracowania indywidualnego planu leczenia. Następnym etapem jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu i czynności mięśni oraz sporządzenie gipsowych modeli zębów pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków zgryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG.
2. PRZEDSTAWIENIE PLANU LECZENIA
Celem tej wizyty jest przedstawienie pacjentowi indywidualnego planu leczenia. Lekarz ortodonta udziela informacji na temat wyników badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, a także warunków kostnych. Pacjentowi zostają przekazane informacje dotyczące przebiegu i przewidywanego czasu trwania leczenia. Jeśli wymaga tego stan uzębienia pacjent przed podjęciem właściwego leczenia zostaje poddany leczeniu zachowawczemu.
3. ROZPOCZĘCIE WŁAŚCIWEGO LECZENIA
W zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia wizyta ta polega na wydaniu pacjentowi aparatu ruchomego lub założeniu aparatu stałego. Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady. Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego.
4. WIZYTY KONTROLNE
Wizyty kontrolne są niezbędne podczas całego procesu leczenia. W trakcie takiej wizyty ortodonta kontroluje postęp w leczeniu ,aktywuje aparaty, sprawdza czy stan higieny jamy ustnej jest odpowiedni oraz czy nie rozwija się próchnica.
5. FAZA RETENCJI
Ostatnim z etapów leczenia jest tzw. faza retencji – czyli faza biernego leczenia. W tym okresie bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady. Długość okresu retencji jest zależy od wady wyjściowej oraz wieku pacjenta.